Wykończenie na każdą kieszeń – co warto wiedzieć, kupując dom?
Kupno nowego domu czy mieszkania w stanie deweloperskim to spory wydatek. Nie należy jednak zapominać o kolejnej dość istotnej kwestii, jaką jest samo wykończenie wnętrza. Czy istnieją sposoby, dzięki którym można modne urządzić segment w cenie mieszkania, nie tracąc przy tym na jakości? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jak sprytnie zaoszczędzić, stosując kilka patentów, które zawsze się sprawdzają.
Mieszkanie w stanie deweloperskim oraz „pod klucz” – sprawdź różnicę
Cena mieszkania czy nowego domu w dużej mierze uzależniona jest od jego stanu wykończenia. Najtańsze oferty to te określane jako stan deweloperski. Jednak ta kwestia jest mocno umowna i zależna przede wszystkim od inwestora. Każdy deweloper może interpretować stan deweloperski na swój własny sposób. Z reguły można spodziewać się:
- otynkowanych ścian,
- drzwi wejściowych,
- przyłączy instalacji,
- rozprowadzonej elektryki,
- parapetów wewnętrznych,
- płytek na tarasie czy balkonie (wraz z balustradami).
Dlaczego tak istotne jest dokładne sprawdzenie, co obejmuje stan deweloperski u danego inwestora? Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z koniecznością montażu parapetów, gniazdek, czy podstawowych instalacji. Brak niektórych z tych elementów może zwiększyć późniejsze koszty związane z wykończeniem. Niejednokrotnie okazuje się także, że za niewielką dopłatą do całości można otrzymać już gotowe mieszkanie wyremontowane „pod klucz” – z podłogami, drzwiami i innymi elementami wybranymi z pakietu lub samodzielnie.
Wykończenie domu lub mieszkania – jak mądrze oszczędzać?
Wydatkiem pochłaniającym sporą część budżetu wykończeniowego jest wynajęcie odpowiedniej ekipy. Dlatego część prostszych prac wykończeniowych można wykonać samemu – jest to dodatkowa oszczędność, która na pewno przyda się w budżecie domowym. Prace takie jak np. malowanie kosztują bardzo dużo, jeżeli wykonuje je specjalista – samodzielnie jest to jedynie koszt farby oraz niezbędnych akcesoriów. Co więcej, przy odrobinie umiejętności oraz pomocy najbliższych można samodzielnie ułożyć panele na podłogach. Wystarczy poszukać instrukcji na forach internetowych lub blogach majsterkowiczów.
Możliwości oszczędności jest wiele. Wykańczając nowy dom lub mieszkanie, część elementów dekoracyjnych także można zrobić samodzielnie metodą DIY. Meble z palet, proste półeczki zawieszone na linach to tylko przykładowe elementy. Pamiętaj – ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia.
Planujesz zakup domu pod Warszawą? Poznaj naszą ofertę segmentów blisko Warszawy. Znajdziesz w niej domy w Lesznowoli i Piasecznie.