Kredyt hipoteczny w kilku krokach
Kredyt hipoteczny to typ kredytu, który możemy wziąć na: zakup działki, mieszkania, domu lub jego budowę na własnej działce, na remont lub wykończenie domu czy mieszkania. Niestety procedura związana z otrzymaniem kredytu hipotecznego na wymarzoną nieruchomość wydaje się bardzo skomplikowana i czasochłonna. Na pewno wymaga czasu, energii oraz przygotowań, jednak gdy na spokojnie przyjrzymy się tematowi, nie wydaje się już tak bardzo zawiła.
Decyzja o kupnie nieruchomości – niezależnie od tego, czy są to nowe domy czy mieszkanie z rynku wtórnego - to kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć, ponieważ przeważnie oznacza zakup na całe życie. Tym bardziej warto zapoznać się z zasadami ubiegania się o kredyt hipoteczny oraz tym, jak wygląda to w praktyce.
Dobry doradca
Na początku każdej drogi do wymarzonego domu lub segmentu w cenie mieszkania stoi pierwsza poważna decyzja – musimy ustalić, czy jesteśmy gotowi i zdecydowani na zakup domu lub mieszkania. Dodatkowo musimy być przygotowani na opłacenie wkładu własnego na mieszkanie, które przeważnie wynosi ok. 10% ceny wybranego mieszkania. Jeżeli mamy to za sobą, a wymarzona nieruchomość została już wybrana lub zaplanowana, dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z doradcą kredytowym.
W czym nam pomoże doradca? Przede wszystkim oceni możliwości kredytowe, sprawdzi stan prawny nieruchomości, którą chcemy kupić, pomoże skompletować niezbędne dokumenty i opracować strategię działania, a także podpowie, na co zwrócić uwagę przy kupnie domu lub mieszkania.
Podpisanie umowy
Jeżeli nieruchomość została wybrana, a nasze możliwości kredytowe ocenione przez doradcę, możemy przejść do konkretnego działania. Po wytypowaniu dewelopera, należy podpisać umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską w zależności od tego, na jakim etapie budowy jest nieruchomość.
Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowa i podpisywana jest przeważnie na bardzo wczesnym etapie prac budowlanych, kiedy dopiero budowane są nowe domy. Umowa deweloperska dotyczy nieruchomości, która jest w trakcie budowy i nie ma jeszcze praw do użytkowania, natomiast umowa przedwstępna dotyczy inwestycji oddanej do użytkowania.
Podpisanie każdej z wyżej wspomnianych umów wiąże się z wpłatą zaliczki, co gwarantuje rezerwację lokalu.
Analiza wniosku
Następnym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt do banku wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, które pomógł nam zgromadzić doradca kredytowy. Wymagane dokumenty to kwestia mocno indywidualna i zależna od wielu czynników takich jak stan cywilny, sytuacja finansowa czy rodzinna.
Po złożeniu wniosku musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż przejdzie wszystkie etapy weryfikacji. Bank sprawdzi nasze możliwości finansowe, a także przeprowadzi analizę prawną i wyceni wybraną nieruchomości.
Decyzja banku i… wymarzone mieszkanie!
To już ostatni krok na drodze do wymarzonego domu lub mieszkania – po wszystkich formalnościach bank wydaje wstępną analizę pozytywną, negatywną lub warunkową, która zakłada dalsze rozpatrzenie wniosku np. po uzupełnieniu wymaganych dokumentów.
Całość procedury zamyka podpisanie umowy kredytowej z bankiem, którą należy dokładnie przeczytać i przeanalizować w towarzystwie doradcy bądź prawnika.
Pamiętajmy, że profesjonalny ekspert kredytowy uchroni nas przed popełnieniem błędów oraz przeprowadzi przez procedurę ubiegania się o kredyt hipoteczny, niezależnie od tego czy decydujemy się na domy pod Warszawą czy segment w cenie mieszkania.