Jadalnia połączona z salonem - jak dobrze zaaranżować takie wnętrze?
Salon połączony z jadalnią to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Dotyczy ono zarówno starszych mieszkań, które są remontowane, jak i nowych domów. Dzięki temu wnętrze zyskuje swego rodzaju przestrzenność i lekkość, która przekłada się także na komfort przebywania w danym miejscu. Połączenie dwóch funkcjonalności wydaje się bardzo łatwe. Okazuje się jednak, że wiele osób wciąż ma z tym zadaniem bardzo duży problem. Właśnie dlatego warto skorzystać ze wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
Urządzanie salonu z jadalnią – od czego zacząć?
Aranżację wnętrza można zlecić specjaliście, który zajmie się wszystkim od początku do końca. Jest to rozwiązanie, z którego obecnie korzysta wiele osób. Jeżeli jednak należysz do tego grona, które lubi samodzielnie rozwiązywać problemy – powinieneś zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Najważniejsze jest ustalenie, w jakim stylu będzie urządzone pomieszczenie. Możesz postawić tutaj na bardzo modny w ostatnich latach minimalizm, styl retro, etno, czy glamour. Od tej decyzji uzależniony będzie jednak późniejszy wybór mebli i dodatkowych elementów.
Wydziel strefy w pomieszczeniu
Salon połączony z jadalnią można urządzić na wiele sposobów. Zanim jednak zaczniesz właściwe prace - postaraj się podzielić powierzchnię według dwóch stref. Pierwsza z nich to część jadalna, druga to strefa relaksu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak myślisz. Oczywiście to zadanie jest łatwiejsze, jeżeli posiadasz dom pod Warszawą. Jednak nawet w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu możliwe jest stworzenie części wypoczynkowej oraz jadalnej. Można tego dokonać poprzez płynne przejście z niewielkim akcentem oddzielającym lub za pomocą wyrazistego kontrastu kolorystycznego na ścianie.
Elementy charakterystyczne dla salonu i jadalni
Każda z części wnętrza powinna uwzględniać wykorzystanie charakterystycznych dla siebie elementów wyposażenia. Jest to także moment, w którym możesz wprowadzić do pomieszczenia swój styl. Pamiętaj jednak, że powinien on być spójny dla całej przestrzeni. Sofa jest wyznacznikiem strefy relaksu. W zależności od wielkości pomieszczenia można wybrać mniejszy lub większy model. Decydując się na segment w cenie mieszkania, warto rozważyć także narożnik z dodatkową pufą do kompletu. Ustawienie wypoczynku przy ścianie pozwoli uzyskać bardziej otwartą przestrzeń, natomiast jego ustawienie na środku pomieszczenia może wpływać na wyraźniejsze oddzielenie od pozostałej części wnętrza.
Część jadalniana powinna być z kolei obowiązkowo wyposażona w stół i krzesła. Podkreśleniem tej strefy powinna być znajdująca się nad stołem lampa – jedna duża lub kilka mniejszych – w zależności od jego rozmiarów i miejsca, jakim dysponujesz.
Czy połączenie salonu z jadalnią to dobre rozwiązanie?
Takie rozwiązane z roku na rok zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Dzięki niemu można zaoszczędzić sporo miejsca. W przypadku nowych domów, które mają odpowiednią przestrzeń - nie ma to aż tak dużego znaczenia, jednak dla niewielkich mieszkań to absolutna korzyść. Ponadto jest to rozmieszczenie charakterystyczne dla nowego budownictwa. Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, w stanie deweloperskim należy liczyć się na tego typu układ. Nie warto zatem inwestować w przeróbki, skoro można wykorzystać potencjał tak przygotowanego projektu.