Aranżacja domu w sielankowym stylu wiejskim
Wnętrze mieszkania utrzymane w stylu wiejskim? Czy w dzisiejszych czasach, gdzie często wykorzystuje się nowoczesny i surowy styl, powrót do korzeni wiejskich ma rację bytu? Odpowiedź brzmi: tak. Styl wiejski - ciepły i spokojny - można uzyskać nawet w cieniu wielkiej aglomeracji miejskiej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla domów pod Warszawą. Dzięki niemu stworzysz miejsce, gdzie po ciężkiej pracy będzie można odpocząć i zregenerować siły przed kolejnymi wyzwaniami.
Czym charakteryzuje się styl wiejski?
Współcześnie zdecydowana większość osób podąża za nowoczesnym stylem – utrzymanym w surowości i minimalizmie. Jednak coraz częściej właściciele domów, czy mieszkań decydują się na powrót do naturalności i urządzenie domu w wiejskim stylu. Nie jest w tym momencie ważne, że dane mieszkanie znajduje się np. w centrum dużego miasta – urządzone w stylu wiejskim będzie oazą spokoju, w której można będzie zregenerować siły.
W pierwszej kolejności należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie jest styl wiejski. Ogromna część osób kojarzy tę nazwę wyłącznie z wyglądem chat, czy dworków sprzed kilkudziesięciu lat. Styl wiejski powstał natomiast za oceanem, zaraz po uzyskaniu niepodległości przez Stany Zjednoczone. Wówczas do urządzania wnętrz domów używano głównie mebli drewnianych, popękanych – wszystkiego, co aktualnie było dostępne.
Gdzie można zastosować styl wiejski nazywany także rustykalnym?
Można wykorzystać go praktycznie w każdym wnętrzu – niezależnie od tego, czy aranżujesz mieszkanie, czy dom w Piasecznie. Urządzenie sypialni w takiej stylistyce jest bardzo proste. Największe problemy w urządzaniu mieszkania w tym stylu sprawiają pokój dzienny lub kuchnia.
W aranżacji pokoju dziennego w stylu wiejskim nie może zabraknąć prostego miejsca do siedzenia – np. sofy, koniecznie obitej materiałem takim jak len lub filc. Można wykorzystać również bardziej nowoczesne meble, jednak warto wówczas zachować odpowiednią kolorystykę i wrażenie naturalności. Za stolik kawowy może posłużyć np. stara skrzynia lub ława. Wybierając poszczególne meble, należy zdecydowanie unikać zbyt wyraźnych kolorów – w stylu wiejskim liczy się przede wszystkim naturalne drewno.
Wybierając elementy wyposażenia z drugiej ręki, warto pozostawić ich naturalny wygląd – lekkie uszkodzenia, czy zadrapania zdecydowanie dodadzą im charakteru. Należy unikać dywanów – zamiast tego można wybrać naturalnie tkane chodniki. Wnętrze pokoju dziennego warto wzbogacić dodatkowymi elementami. Ręcznie wykonane serwetki podkreślą wiejski klimat i dodadzą wnętrzu nutki romantyzmu.
Kuchnia w stylu wiejskim – czy można urządzić ją w nowym domu?
Aranżacja kuchni w stylu wiejskim może przysporzyć problemów. Przede wszystkim konieczna jest konsekwencja w wyborze dodatków, czy kolorystyki. W przypadku kuchni warto zastosować na podłogach naturalne drewno lub jego maksymalnie wierną imitację. Segmenty blisko Warszawy charakteryzują się tym, że bardzo często ich właściciele wybierają płytki drewnopodobne. Meble powinny być wykonane z drewna – nie muszą być nowe, warto poszukać używanych mebli w specjalnych komisach. Należy też zastanowić się nad wstawieniem większego stołu – który charakterystyczny jest dla stylistyki rustykalnej. Producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania w zakresie wyposażenia, które można często dopasować do wiejskiego stylu.
Styl wiejski pozwala na uzyskanie ciepłego oraz przytulnego wnętrza. Łączy w sobie prostotę oraz klimat związany z historią. Kupiłeś właśnie dom pod Warszawą lub segment w cenie mieszkania i brakuje Ci pomysłu na wystrój? Postaw na wiejski styl.