Najmodniejsze trendy 2018: wnętrze w stylu kolonialnym

Według najnowszych prognoz dotyczących trendów w wystroju wnętrz rok 2019 będzie należał do stylu kolonialnego, który doskonale wpisuje się w całoroczną tęsknotę za latem, egzotyką i naturą. Geneza tej stylistyki ma swoje źródło w XIX wieku, kiedy Wielka Brytania posiadała kolonie w różnych częściach świata, gdzie masowo przeprowadzali się urzędnicy i oficerowie wraz z całymi rodzinami. Życie Europejczyków na egzotycznych plantacjach wyglądało inaczej niż w dotychczasowej rzeczywistości, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w wystroju wnętrz, w których mieszkali. Przywiązani do angielskiego stylu wiktoriańskiego zamawiali tradycyjne meble u  lokalnych rzemieślników, którzy wykonywali je z egzotycznych, dostępnych na miejscu odmian drewna. Przenikanie się dwóch światów stworzyło styl kolonialny, niezwykle oryginalny, świeży, swojski i egzotyczny jednocześnie.

Styl ten jest jak podróż w czasie i marzenia o dalekich podróżach, można go interpretować na wiele sposobów, a jego eklektyczny charakter to zasługa wpływów i inspiracji z różnych stron świata. Po latach powrócił do Europy, gdzie zaczął cieszyć się dużym zainteresowanie, a aktualnie czeka na swój wielki revival. Podpowiadamy, jak kolonialną stylistykę wprowadzić do Twojego domu już teraz, wyprzedzając najnowsze trendy.

                     

Przepis na styl kolonialny

Urządzając wnętrze w stylu kolonialnym, należy przede wszystkim pamiętać o kolorystyce, która jest dla niego bardzo charakterystyczna – dominują tutaj kolory ziemi, barwy przywodzące na myśl zielenie dżungli, piaski pustyni i egzotyczne pejzaże. Wybieramy brązy, beże, karmel, wanilię,  a także pomarańcze w stonowanych odcieniach, biel, ciemną zieleń czy przygaszoną czerwień.

           

Istotną kwestią jest również wybór drewna, z którego wykonane są meble – stawiamy na odmiany egzotyczne, takie jak mahoń, akacja, rattan czy bambus. To samo dotyczy podłóg, które również mogą zostać wykonane z orientalnych gatunków drewna lub jego imitacji. Decydując się na jasny kolor ścian, pamiętajmy o tym, że dla równowagi oraz odpowiedniego klimatu dobieramy ciemniejsze meble i dodatki np. w odcieniach głębokiego brązu lub zieleni.

Sypialnia ze szczyptą orientu

Miejsce odpoczynku to w każdym domu oaza spokoju, w której ładujemy baterie na kolejny dzień pełen wyzwań. Styl kolonialny doskonale nadaje się do aranżacji sypialni, ponieważ sprzyja wyciszeniu i osiągnięciu stanu harmonii ducha. Pamiętajmy, że klimat kolonialny to nie tylko Indie, lecz również Afryka czy Chiny, więc możemy wybrać dodatki i meble w stylu, który najbardziej przemawia do naszej wyobraźni.                       

Najważniejszym elementem sypialni w stylu kolonialnym jest łóżko, najlepiej w rozmiarze XXL, na ciemnobrązowej ramie, które możemy ozdobić baldachimem lub transparentnymi zasłonkami w odcieniach beżu, wanilii lub bieli. Resztę mebli kompletujemy w podobnym odcieniu drewna, nie zapominamy również o dekoracjach  takich jak rzeźby, które mogą być pamiątkami z podróży, wzorzystych poduszkach, a także orientalnym dywanie i ażurowym parawanie. Dodajemy nastrojowe oświetlenie w postaci lamp z abażurami i możemy cieszyć się urokiem kolonialnej sypialni we wnętrzu własnego domu.

 

Potęga detali

Dekoracje i ozdoby są bardzo ważnym elementem stylu kolonialnego, ponieważ stanowią przeciwwagę dla ciężkich mebli, ciemnych odcieni drewna, dywanów i zasłon. Wybieramy lekkie figurki w styli vintage, rękodzieło, rzeźby. Na ścianach możemy powiesić oprawią w antyczna ramę mapę, afrykańskie maski, retro grafiki, ryciny czy stare fotografie w sepi. Mile widziane są również dodatki z kości słoniowej, etno bibeloty oraz  haftowane poduszki lub narzuty.

          

Nie możemy zapomnieć również o żywych roślinach zielonych – wybieramy kwiaty doniczkowe o dużych liściach, najlepiej egzotyczne odmiany, które doskonale podkreślą orientalny charakter kolonialnej stylistyki. Palmy, drzewka bonsai czy papirusy w ozdobnych doniczkach idealnie odnajdą się w towarzystwie stylowych dodatków.

Zachwycił Cię styl kolonialny? Sprawdź naszą ofertę domów w Lesznowoli
i zacznij już planować swoje wnętrze marzeń!

Wszelkie prawa zastrzeżone
Firma roku 2017

Firma Roku 2017