Kredyt hipoteczny w kilku krokach

Kredyt hipoteczny to typ kredytu, który możemy wziąć na: zakup działki, mieszkania, domu lub jego budowę na własnej działce,  na  remont  lub wykończenie   domu czy mieszkania. Niestety procedura związana z otrzymaniem kredytu hipotecznego na wymarzoną nieruchomość wydaje się bardzo skomplikowana i czasochłonna. Na pewno wymaga czasu, energii oraz przygotowań, jednak gdy na spokojnie przyjrzymy się tematowi, nie wydaje się już tak bardzo zawiła.

Decyzja o kupnie nieruchomości – niezależnie od tego, czy są to nowe domy czy mieszkanie z rynku wtórnego - to kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć, ponieważ przeważnie oznacza zakup na całe życie. Tym bardziej warto zapoznać się z zasadami ubiegania się o kredyt hipoteczny oraz tym, jak wygląda to w praktyce.

Dobry doradca

 

Na początku każdej drogi do wymarzonego domu lub segmentu w cenie mieszkania stoi pierwsza poważna decyzja – musimy ustalić, czy jesteśmy gotowi i zdecydowani na zakup domu lub mieszkania. Dodatkowo musimy być przygotowani na opłacenie wkładu własnego na mieszkanie, które przeważnie wynosi ok. 10% ceny wybranego mieszkania. Jeżeli mamy to za sobą, a wymarzona nieruchomość została już wybrana lub zaplanowana, dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z doradcą kredytowym.

W czym nam pomoże doradca? Przede wszystkim oceni możliwości kredytowe, sprawdzi stan prawny nieruchomości, którą chcemy kupić, pomoże skompletować niezbędne dokumenty i opracować strategię działania, a także podpowie, na co zwrócić uwagę przy kupnie domu lub mieszkania.

 

Podpisanie umowy

 

Jeżeli nieruchomość została wybrana, a nasze możliwości kredytowe ocenione przez doradcę, możemy przejść do konkretnego działania. Po wytypowaniu dewelopera, należy podpisać umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską w zależności od tego, na jakim etapie budowy jest nieruchomość.

Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowa i podpisywana jest przeważnie na bardzo wczesnym etapie prac budowlanych, kiedy dopiero budowane są nowe domy. Umowa deweloperska dotyczy nieruchomości, która jest w trakcie budowy i nie ma jeszcze praw do użytkowania, natomiast umowa przedwstępna dotyczy  inwestycji  oddanej  do użytkowania.

Podpisanie każdej z wyżej wspomnianych umów wiąże się z wpłatą zaliczki, co gwarantuje rezerwację lokalu.

Analiza wniosku

 

Następnym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt do banku wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, które pomógł nam zgromadzić doradca kredytowy. Wymagane dokumenty to kwestia mocno indywidualna i zależna od wielu czynników takich jak stan cywilny, sytuacja finansowa czy rodzinna.

Po złożeniu wniosku musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż przejdzie wszystkie etapy weryfikacji. Bank sprawdzi nasze możliwości finansowe, a także przeprowadzi analizę prawną i wyceni wybraną nieruchomości.

 

Decyzja banku i… wymarzone mieszkanie!

To już ostatni krok na drodze do wymarzonego domu lub mieszkania – po wszystkich formalnościach bank wydaje  wstępną  analizę  pozytywną, negatywną lub warunkową, która zakłada dalsze rozpatrzenie wniosku np. po uzupełnieniu wymaganych dokumentów.

Całość procedury zamyka podpisanie umowy kredytowej z bankiem, którą należy dokładnie przeczytać i przeanalizować w towarzystwie doradcy bądź prawnika.

Pamiętajmy, że profesjonalny ekspert kredytowy uchroni nas przed popełnieniem błędów oraz przeprowadzi przez procedurę ubiegania się o kredyt hipoteczny, niezależnie od tego czy decydujemy się na domy pod Warszawą czy segment w cenie mieszkania.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone
Firma roku 2017

Firma Roku 2017