Jakich błędów należy unikać podczas urządzania łazienki?

Łazienka oprócz tego, że powinna być urządzona ładnie i estetycznie, musi być również pomieszczeniem funkcjonalnym i bezpiecznym dla domowników. Niezależnie od tego, czy tworzysz projekt małej toalety w mieszkaniu, czy dużej łazienki w nowym domu, powinieneś zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy, aby ich uniknąć i zapewnić sobie odpowiedni komfort.

 

Problemy z właściwą wentylacją

Odpowiednia wentylacja to jedna z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o łazienkę. Para wodna powstała w wyniku gorących kąpieli, ma wpływ na gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniu. Ta z kolei w nadmiernych ilościach może prowadzić do pojawienia się grzybów i pleśni niebezpiecznych dla zdrowia, szczególnie w przypadku alergików. Wentylacja jest istotnym elementem całego budynku, jednak szczególnie ważna jest właśnie w łazienkach.

 

Za mało światła lub jego nieprawidłowe rozmieszczenie

Właściwe światło ma ogromne znacznie w przypadku każdego pomieszczenia w domu. Jednak w łazience ma szczególne znaczenie, ponieważ to przy nim odbywa się codzienna pielęgnacja. Dobre światło jest także ważne dla kobiet, które wykonują przy nim swój makijaż. Najlepiej, jeżeli jest ono rozproszone, wówczas oświetla wszystko równomiernie.

 

 

Rozmieszczenie punktów świetlnych jest także ważne z perspektywy estetyki aranżacji wnętrza. Im większa łazienka, tym więcej światła potrzebujesz. Dotyczy do szczególnie tych pomieszczeń, które urządzone są w ciemnych kolorach. Warto zadbać o główne światło pośrodku łazienki, a do niego dopasować resztę. Bardzo ważne jest także oświetlenie lustra. Możesz postawić na różne rozwiązania. Najpopularniejsze są tak zwane światła punktowe. Jednak coraz częściej można spotkać podświetlenie lustra za pomocą taśmy LED. Tę można wykorzystać także przy powierzchni podłogi. To sprawi, że wnętrze będzie prezentowało się bardzo nowocześnie.

 

Niewłaściwy dobór kolorystyki

Dopasowanie właściwych kolorów do łazienki ma znaczenie szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Ich nieumiejętnie skomponowanie może sprawić, że wnętrze pomniejszy się optycznie i nie będzie wyglądać dobrze.

Przy dużym metrażu istnieje natomiast ryzyko, że łazienka stanie się monotonna. Wyjątkowo modną biel można przełamać innymi odcieniami. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku wszelkiego rodzaju brązy, czy intensywnie odcienie: butelkowa zieleń, granat. Można połączyć je np. ze złotem, tworząc elegancką, stylową przestrzeń.

 

Brak funkcjonalnych mebli i miejsca do przechowywania

Bardzo często zdarza się, że podczas aranżacji zwraca się szczególną uwagę na estetykę, a praktyczny aspekt pomieszczenia schodzi na drugi plan. Duży prysznic, czy wanna bywają wygodne, jednak czasem lepiej wybrać nieco mniejsze modele na rzecz miejsca, które będzie służyło do przechowywania ręczników, kosmetyków i innych akcesoriów łazienkowych.

 

 

Podczas aranżacji łazienki nie zapominaj, aby dokładnie przemyśleć każdy szczegół. Zadbaj, aby w projekcie uwzględnić kolorystykę wnętrza, dokładnie rozplanowanie przestrzeni i odpowiednią ilość świateł. Przed rozpoczęciem prac, sprawdź także, czy wentylacja pomieszczenia działa prawidłowo.

Planujesz urządzanie swojego segmentu pod Warszawą? A może dopiero poszukujesz inspiracji, które wykorzystasz w nowym domu? Sprawdź naszą ofertę domów w Lesznowoli!

 

Wszelkie prawa zastrzeżone
Firma roku 2017

Firma Roku 2017