Jak uzyskać korzystny kredyt hipoteczny?

Od tego, jak wypadniemy w oczach banku podczas sprawdzania naszej zdolności oraz historii kredytowej, zależą warunki kredytu, który nam zaproponuje. Starając się o pożyczkę na zakup nieruchomości na korzystnych warunkach, warto wcześniej poczynić odpowiednie przygotowania, które pozytywnie wpłyną na obraz naszej sytuacji. Przeczytajcie, co obniża zdolność kredytową i czego należy unikać, aby otrzymać kredyt hipoteczny na możliwie najlepszych zasadach.

 

Nieuporządkowane sprawy finansowe

 

Każdy bank, zanim udzieli nam jakiegokolwiek kredytu na nowy dom lub segment w cenie mieszkania, sprawdza naszą zdolność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, nazywanym skrótowo BIK. Widnieją tam wszystkie zobowiązania finansowe takie jak: kredyty, karty kredytowe czy raty za zakup produktów. Bank, sprawdzając dane, widzi te zobowiązania, jednak nie zna ich dokładnej wartości, więc zakłada najmniej optymistyczny dla nas scenariusz. Należy również pamiętać, że każde opóźnienie w spłacie zadłużenia dłuższe niż 30 dni w konsekwencji prowadzi do zarejestrowania tej informacji w BIK, co również pogarsza naszą sytuację.

Historia kredytowa

To bardzo ważna kwestia, ponieważ od naszej historii kredytowej zależy na jakich warunkach otrzymamy kredyt hipoteczny. Warto poświęcić czas na zbudowanie pozytywnej historii, ponieważ zła lub żadna stawia nas w niekorzystnym świetle. Złą historię z czasem można wyczyścić i naprawić, natomiast jej całkowity brak sprawia, że dla banku jesteśmy zagadką. W konsekwencji może to automatycznie zdeterminować odpowiedź odmowną w przypadku starania się o kredyt.

Pozytywną historię kredytową zbudujemy wywiązując się terminowo z dotychczasowych zobowiązań takich jak raty, mniejsze kredyty, spłacanie karty kredytowej. Dzięki temu bank może wykreować pewne wyobrażenie na temat naszych możliwości finansowych oraz sposobu gospodarowania środkami finansowymi. Przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny, warto jednak spłacić oraz zamknąć tego typu zobowiązania, aby nie zaniżać swojej zdolności kredytowej.

 

Zbyt duża ilość złożonych wniosków

To często popełniany błąd – szukając kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach, składamy wnioski w kilku bankach jednocześnie, zakładając, że zwiększa to szanse na otrzymanie kredytu. Niestety działa to na naszą niekorzyść, ponieważ bank sprawdzając naszą sytuację w Biurze Informacji Kredytowej, widzi złożone przez nas wnioski, jednak nie ma dostępu do informacji, które z nich zostały zaakceptowane, a środki pieniężne wypłacone. Wybierając domy pod Warszawą czy segmenty blisko Warszawy trzeba liczyć się z większą kwotą kredytu. W takiej sytuacji nasza pozycja zostaje niejako „zamrożona” przez wniosek. Dlatego korzystniej skonsultować tę kwestię wcześniej z doradcą kredytowym, który podpowie, który bank może zaoferować nam najkorzystniejsze rozwiązanie.

Pamiętajmy, że profesjonalny doradca kredytowy uchroni nas przed popełnieniem błędów oraz przeprowadzi przez procedurę ubiegania się o kredyt hipoteczny.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone
Firma roku 2017

Firma Roku 2017