Jak dobrać kolory ścian w nowym domu?

Odpowiedni kolor może dużo zmienić w Twoim wnętrzu – wizualnie powiększyć niewielki metraż, skorygować proporcje pomieszczeń, rozjaśnić je lub wykreować w nich niepowtarzalny klimat. Zanim zdecydujemy się na konkretne barwy farb na ścianę, warto poznać podstawowe zasady, którymi należy kierować się, wybierając kolorystykę poszczególnych pomieszczeń. Przeczytaj nasz krótki poradnik, dzięki któremu unikniesz kolorystycznego faux pas.

 

Kolor, który koryguje

Odpowiednie zastosowanie kolorów we wnętrzu potrafi zupełnie odmienić jego oblicze. W przypadku np. pomieszczeń o zaburzonych proporcjach, możemy skorygować ich kształt stosując kilka prostych sztuczek. Pamiętajmy, że w przypadku niewielkich, mało nasłonecznionych pomieszczeń najlepiej wybierać jasne odcienie farb, takie jak biel, beż czy pastelowe odcienie innych barwy. Jasne kolory odbijają światło i optycznie powiększają niewielkie pomieszczenia, ciemne kolory natomiast doskonale nadają się do obszernych wnętrz, w których nie musimy oszczędzać przestrzeni.

                                                  

W przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu decydujemy się na więcej niż jeden kolor, pamiętajmy o tym, aby wybierać barwy o zbliżonych odcieniach – zimnym bądź ciepłym. Ciekawy efekt gwarantują również kontrastowe połączenia kolorów np. bieli i czerni na sąsiadujących ścianach. Takim zabiegiem również możemy skorygować np. wąski i długi przedpokój używając na odpowiednich ścianach kolorów jasnych i ciemnych.

 

Kolor a nastrój

Nie od dziś wiadomo, że kolory, które otaczają nas w codziennym życiu, maja wpływ na nasze samopoczucie. Ciemne barwy mogą działać przytłaczająco, natomiast relaksowi sprzyjają jasne, pastelowe odcienie, najlepiej te, korespondujące z barwami natury. Należy dopasować je do konkretnych pomieszczeń w domu – w sypialni lub salonie dobrze sprawdzą się wyciszające, stonowane odcienie takie jak zgaszone róże, uspokajające błękity lub zieleni, natomiast w miejscach, w których chcemy dodać sobie energii takich jak np. kuchnia, możemy zdecydować się na pobudzające pomarańcze bądź żywe czerwienie.

Ważną kwestią w przypadku wyboru odpowiedniego koloru ścian jest ilość światła słonecznego, która trafia do konkretnego pomieszczenia. W przypadku słonecznych wnętrz możemy zdecydować się na ciemne odcienie farb, natomiast w pokojach bardziej zacienionych, z ograniczoną ilością naturalnego światłą, warto rozważyć wybór jasnych kolorów na ścianach.

 

                                                

 

Najmodniejsze kolory ścian

A jakie odcienie na ścianach królują w tym sezonie? Wyraźnie dostrzegamy dwie tendencje – pierwsza z nich nawiązuje do kolorów ziemi i natury, stawia na harmonijne, stonowane barwy takie jak piaskowe beże, przydymione brązy, ecru, kremy czy odcienie kości słoniowej. Kolorystyka ta doskonale pasuje do wnętrzu rządzonych w stylu kolonialnym, klasycznym lub bardzo modnym wabi-sami.

Druga podpowiada, aby eksperymentować i bawić się kolorami, wybierać mocne, nasycone barwy i łączyć je z pastelowymi odcieniami. A jaki jest najmodniejszy kolor tego sezonu? Zdecydowanie róż oraz wszystkie jego odmiany kolorystyczne. I to nie tylko w sypialni bądź pokoju dziecięcym, lecz również w salonie, kuchni czy jadalni.

                                                                             

Czy wiesz już, jakie kolory pojawią się na ścianach w Twoim domu?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą domów w cenie mieszkania w Lesznowoli, blisko Warszawy.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Firma roku 2017

Firma Roku 2017